Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 4 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ošetření dřevěných teras pomocí olejů Scandiccare
09.04.2019

Ošetření dřevěných teras pomocí olejů Scandiccare

Ošetření nové dřevěné terasy

U nově zakoupeného dřeva jsou jednotlivé buňky dřeva po opracování hoblovacími noži na sebe tak natlačeny, že se při nátěru olejem dostane do podkladu jen velmi málo oleje. To určitě není ideální pro dlouhodobou ochranu, které potřebujeme dosáhnout.

Máme v zásadě dvě možnosti, jak tento problém řešit:

1. Nové dřevo necháme cca 3 měsíce na povětrnosti bez ochranného nátěru. Dojde k otevření póru, ale i k zašednutí dřeva. Zašednutí vyřešíme pomocí čističe na dřevo Scandiccare, kterým zašednutí odstraníme a dřevo bude opět vypadat jako nové. Zároveň bude připraveno pro následné ošetření terasovým olejem. Tato varianta je ideální pro dřeva s velkým obsahem pryskyřic, jako je například Sibiřský modřín. Pryskyřice odstraníme také právě použitím již zmiňovaného čističe dřeva. Terasové oleje se musí aplikovat na scela suché dřevo, je tedy potřeba nechat terasu po použití čistice dřeva alespoň 48h vyschnout.

2. Pokud nechcete dřevo nechávat přirozeně zvětrávat a jedná se o dřevo s menším možstvím pryskyřic, můžete póry otevřít napuštěním hloubkovou penetrací Holz-Tiefengrund. Jedná se o penetraci na bázi kyseliny křemičité, která bez problémů pronikne do dřeva. Vlákna dřeva pak následně naboptnají a umožní se tak průnik dalších olejů. Tato hloubková penetrace se nechává zaschnout 12-48h a poté je potřeba aplikovat terasový olej.

Po aplikaci jedné ze dvou výše uvedených variant ošetříme dřevo terasovým olejem Scandicare ve dvou až třech nátěrech dle savosti podkladu s rozestupem cca 15 min. Po posledním nátěru přebytečný olej z povrchu dřeva odstraníme například hadříkem. V nabídce máme terasový olej světlý, který je bez pigmentů, pouze jemně nažloutlý. Aplikací zvýrazníte přirozenou barvu a kresbu dřeva. Zejména na tmavší druhy dřeva můžete použít tmavý terasový olej. Tento olej obsahuje hnědé pigmenty. Všechny oleje Sandiccare určené do exteriéru mají UV ochranu.

Obnovení ochranného nátěru terasy

U teras ošetřených terasovým olejem je potřeba nátěr 1-2 za rok obnovit v závislosti na působení povětrnostních vlivů.
Kdy nátěr obnovit poznáte nejen podle vzhledu povrchu dřeva, ale také spolehlivěji jednoduchým testem, kdy na povrch kápnete cca 10 ml vody. Po cca 15 minutách by voda měla být stále na povrchu dřeva a neměla by se vsakovat dovnitř. Pokud se voda vsákne do dřeva, obnovte ochrannou vrstvou jedním nátěrem terasového oleje. Pokud údržbu zanedbáte, terasa může zašednout a je potřeba opět použít čistič na dřevo Scandiccare a následně ideálně dvě vrstvy nátěru terasového oleje.

Ukázkové video o ošetření nové terasy světlým terasovým olejem Scandiccare.
* Autor Ing. Jiří Konrád

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz