Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 4 000,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Proč natírat dřevo a jaké materiály použít?
03.02.2019
Komentáře (0)

Proč natírat dřevo a jaké materiály použít?

Proč natírat dřevo a jaké materiály použít?

Dřevo je přírodní, po dlouhé roky stále živý a obnovitelný materiál, který podléhá hlavně vlivem UV záření (uvolnění ligninu) a vlhkosti (dřevokazný hmyz, houby, plísně) přirozenému rozkladu.

Dřevo natíráme, abychom dosáhli co nejlepší ochrany, tudíž co nejdelší životnost nátěru a z estetických důvodů, protože chceme co nejdéle udržet požadovaný vzhled.

Určité typy dřevin si můžeme dovolit ponechat úplně bez povrchové úpravy nebo jen se základním olejovým napuštěním, protože tyto dřeviny jsou odolné i bez nátěru. Jedná se většinou o exotické materiály, z tuzemských dřevin pak hlavně dub. Je třeba ale počítat s přirozeným zašednutím až zčernáním povrchu, což u většiny uživatelů nesplňuje estetické požadavky na vzhled.

Napuštění dřeva: je nezbytně nutné v každém případě použít kvalitní napuštění dřeva! Proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním se používají základní fungicidní napouštědla, nebo přirozené ochranné prostředky na bázi olejů. Volba se odvíjí podle použitého nátěrového systému.

Nátěr dřeva: existuje několik možností volby. Jedná se o speciální proces, který má mnoho úskalí. Lidem, kteří mají svoje jasné představy jak má výsledek vypadat, ale nemají zkušenosti, doporučujeme odbornou bezplatnou konzultaciZde.

Zásadní a neustále se opakující chyby:

 • použití materiálu, který nekoresponduje se stavem nebo kvalitou dřeva

 • volba bezbarvého, nebo příliš světlého odstínu na extrémně UV zářením vystavené plochy

 • volba nevhodného materiálu na trvale exponované plochy (venkovní otevřené terasy)

 • špatná informovanost o životnosti nátěrů a zanedbaná údržba

Základní rozdělení nátěrů dřeva:

Lazurovací nátěry: mohou být syntetické, vodouředitelné a olejové. Vytváří na povrchu nátěrový film, který se částečně vsaje do podkladu. Zanechávají přirozenou strukturu dřeva ve zvoleném odstínu. Pro nátěry dřevěných konstrukcí objemově stálých i nestálých se používají výhradně tenkovrstvé lazury, které zde na e-shopu nabízíme. Některé z těchto lazur bývají prodyšné pro vodní páry (např. HERBOL - Offenporig Pro Decor, jak napovídá i název materiálu). Zároveň jsou lazury Herbol Offenporig velice kvalitní a při dodržení nátěrového postupu, mají i velmi vysokou životnost. Silnovrstvé lazury jsou vhodné pouze na okna nebo dveře.

Výhody:

 • delší životnost

 • ideální na ochranu méně kvalitních palubek nebo plotovek, smrkového a borového dřeva

 • snadné nanášení

Nevýhody:

 • nátěrový film se může loupat (nevysušené či nekvalitní dřevo, špatná konstrukce)

 • složitá údržba (většinou nutno brousit, nerovnoměrné poškození dřeva, po opravách bývá viditelné)

Oleje: na rozdíl od lazur nevytváří na povrchu nátěrový film, ale přirozeným vsáknutím do podkladu se stávají součástí napuštěného dřeva. V našem sortimentu máme výhradně přírodní oleje firem SCANDICCARE a COLOREX bez použití emulgačních prostředků obsahujících vodu.

Výhody:

 • stačí menší počet vrstev nátěru (většinou 2x)

 • přirozený vzhled dřeva

 • snadná údržba (možno obnovit i bez broušení, případná zanedbaná údržba se dá vyřešit čističem, nebrousí se)

Nevýhody:

 • nižší životnost

Krycí nátěry: mohou být syntetické, vodouředitelné nebo hybridní. Vytváří souvislý krycí nátěrový film ve zvoleném odstínu. V tloušťce od 120 milrometrů. Jsou velmi vhodné na rekonstrukci stávajících zanedbaných nátěrů dřeva, které již nelze ošetřit jinak (objemově nestálé prvky). Nebo se používají na obnovu oken, okenic a dveří. Při správné volbě mají dlouhou životnost a odolnost. V našem sortimentu máme např. švédský hybridní nátěrový systém COLOREX prověřený extrémními povětrnostními podmínkami, s deklarovanou životností až 15 let! Hybridní = olejové napuštění + rozpouštědlový základ + vodouředitelný email.

Životnost a údržba nátěrů dřeva:

Životnost nátěrů je nutno vždy posuzovat z více pohledů. Hlavní kritéria:

 • stupeň vystavení dřeva UV záření a povětrnostním vlivům

 • použitý typ a kvalita dřeva

 • použitý nátěrový systém

Základní hranice životnosti povrchové úpravy je rozhodující pro údržbu. Pokud se nedodrží správná volba doby pro údržbu, bývá většinou potřeba již provést celkový opravný nátěr.

Krycí nátěry správně navržené a provedené mívají zpravidla největší životnost, min. 8 - 10 let. Jejich údržba se provádí v době, kdy povrch začne „sprašovat“, tzn. že dochází vlivem UV záření k rozkladu povrchové vrstvy nátěru, která ztrácí svoji pružnost. Projeví se tak, že při otření vlkým hadříkem na něm ulpívá barevný pigment. Stačí přetřít emailem příslušného odstínu v jedné vrstvě. Případná drobná poškození je nutno nejprve přebrousit až na dřevo, znovu napustit a ozákladovat.

Lazurovací a olejové nátěry je nutno vždy posuzovat podle expozice. Jiná životnost nátěrů bude z jižní a západní strany objektu, jiná ze severu a východy, nebo třeba na obložení podbití střechy v podhledu, které je trvale zastíněné a zakryté před deštěm. U těchto typů nátěrů je nutno vždy počítat ze ztmavnutím povrchu! Ať se jedná o světlý (větší) či tmavý (menší) odstín.

Údržbu je třeba plánovat vždy s ohledem na skutečný stav. Často nastává situace, že např. zahradní domek je nutno přetírat v různých intervalech, takže dojde k tomu, že během deseti let se jižní strana přetře 3x, zatímco severní strana stačí pouze 1x.

Doporučuje se každoročně sledovat stav povrchu natřených konstrukcí. U lazur poprvé po 3 letech, u olejů již po 2 letech. Stav lze určit jednoduchým testem. Na nátěrový film kapněte několik kapek vody, která se nesmí vpít do povrchu. Pokud takto čas od času postupujeme a při prvním varování raději povrch 1 x přetřeme, vyvarujeme se složitých oprav, které jsou většinou spojené s broušením celých ploch a přetíráním v kompletním novém nátěru. Je stále nutné myslet na první větu tohoto článku: „dřevo je přírodní, po dlouhé roky stále živý a obnovitelný materiál“

Orientační základní min. životnosti lazurovacích a olejových nátěrů:

lazury oleje

zastíněné podbití střech: 8 let 5 let

jižní, západní expozice: 3 roky 2 roky

severní, východní expozice: 6 let 3 roky

venkovní terasy: 0 1 rok

zahradní nábytek: nedoporučuje se 2 roky

Závěrem:

Jedná se o obecně platné zásady nátěrů dřeva vycházející z mnohaleté praxe a zkušeností s konkrétními stavbami a používanými materiály. Na závěr rada z praxe: „nevěřte výrobci, dodavateli barev nebo řemeslníkovi, který Vám bude tvrdit, že na jejich použité barvy nebo provedenou práci nebudete muset sáhnout 10 let - pokud necháte čas volně plynout, dřevo po pár letech bude špatné a opravy nákladné a časově náročné“

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz